Projekt

Tu będą wszystkie niezbędne dane do mojego projektu kontrolera ładowania akumulatora za pomocą panelu fotowoltaicznego (baterii słonecznej).

 

Założenia są następujące:

 

1. Kontroler zasilany jest z panelu (PV). Ma to swoje wady i zalety. Zakładam, że to ma tylko i wyłącznie ładować akumulator. Pozostałe funkcjonalności są dodatkiem.

 

2. Kontroler musi być względnie tani a części do niego powszechnie dostępne. Będę bazował na zasobach sklepu elektronicznego AXEL z Wrocławia. http://www.axel-sklep.com.pl/ oraz http://www.sklep.cyfronika.com.pl

 

Poniżej będą się znajdować linki do postów, które zawierają cenne informacje.

 

Aktualizacja: 2015-03-30

 

Układ testowy już działa. Jestem z niego prawie zadowolony. Jak wiadomo “prawie” czyni różnicę. Myślę, że układ, który już niedługo przedstawię najlepiej będzie się nadawał dla piko-elektrowienek wodnych lub piko-elektrowienek wiatrowych.

 

Piszę “piko”, bo mikroinstalacja zgodnie z ustawą o OZE oznacza:

“mikroinstalacja – instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 120 kW;”

 

Czyli te moje zabaweczki nie są nawet “nano” więc piszę “piko”.

 

A tu link do ustawy: http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/2604_u/$file/2604_u.pdf

 

Na przyszłość:

 

1. Układ tylko dla pikoelektrowienek słonecznych z przekierowywaniem obciążenia gdy akumulator będzie już naładowany.

 

2. To samo co wyżej, tylko ze sterowaniem za pomoca mikokotnrolera ATTiny. Dla testów będzie Arduino Uno, bo łatwiej, a potem już ATTiny, zeby minimalizować zużycie energii potrzebnej do sterowania ładowaniem akumulatora. Wydaje mi się, że to czego się nauczyłem korzystając z LM393, będzie łatwiej zrobić za pomocą mikrokontrolera. LM393 będzie wykorzystany do dopasowania poziomów napięć sterujących.